Finals Schedule

We will once again have a limited open campus during exams.  Students only need to be in attendance when they have exams scheduled.  However, staff will be available in workshops for students that choose to attend full days.  Students who have two consecutive exams must remain in the building during the half-hour break between exams.  Students will remain in classrooms for the entire exam period in order to maintain an appropriate testing environment.  Students in the building during exam times must be in classrooms, the cafeteria, the Learning Lab, or the Learning Commons according to their schedules while exams are being administered.

The cafeteria will be open from 7:00–7:30, 9:00–9:30, and 11:00–11:30 on Friday, next Monday, and next Tuesday.

On Friday, next Monday, and next Tuesday, regular bus transportation will be provided each morning and after school (1:50 departure; no late bus).  

Additionally, we will do our best to run buses at 9:05 and 11:05, following finals, to drop off students at the late bus stopsThese buses are drop off only; transportation to school will only occur in the morning.  On Wednesday, regular bus transportation will be provided in the morning for make-up exams. One return run will take place at 11:00.

Students who miss an exam due to illness must contact the teacher immediately to arrange for make-up.

Class of 2017 Scholarships

South Portland High School

Class of 2017

Scholarship Recipients

Andrew Gerke Memorial Scholarship Owen Doane
Ann and John Gilmore Memorial Scholarship Emma Jones
Art in the Park Scholarship Emilee Schools
Bartlett Family Award Julia Stanton
Bath Savings Institution Scholarship Abby Donahue
Beatrice and Henry Harvie Memorial Scholarship Callie O’Brien
Beatrice and Henry Harvie Memorial Scholarship Bradley Mileson
Blackwood Family Scholarship Samuel Troiano
Bob Elliot SPHS Spirit Award Katheryn Perry
Book Trust Award Cameron Deiley
Brendan Horton Memorial Scholarship Molly Skeffington
Burton-Roberge Memorial Scholarship Daniel Woodhouse
Class of 2000-Sherie Libby Memorial Scholarship Amber Escobedo-Winkle
Class of 2000-Sherie Libby Memorial Scholarship Lydia McMullan
Class of 1951-Beatrice Burnham Horelica Scholarship Lydia Henderson
College Club of Portland Scholarship Julia Stanton
Community Advocates for Social Action Scholarship Lydia Henderson
DAR Good Citizens Scholarship Award Owen Doane
Darien Leigh Richardson Memorial Scholarship Jessica Angelova
Darien Leigh Richardson Memorial Scholarship Lydia Henderson
Dick Smart Memorial Scholarship Lydia Henderson
Don Doane Music Scholarship Emma Jones
Dora L. Small School P.T.A. Scholarship Sofia McNally
Eva L. Alley Memorial Scholarship Molleigh Walsh
Finard Properties Scholarship Shabnam Yazdanpanah
Frank I. Brown Elementary School PTA Scholarship Ansel Hoecker
Fred Freise Award Cameron Deiley
G. Walter Johnson Class of 1922 Scholarship Thaovy Duong
G. Walter Johnson Class of 1922 Scholarship Toia Francis
G. Walter Johnson Class of 1922 Scholarship Molly Skeffington
G. Walter Johnson Class of 1922 Scholarship Benjamin Tucker
G. Walter Johnson Football Scholarship Finn Zechman
Gorham Savings Bank Scholarship Marian “Grace” Whited
Harry Phillips Scholarship – South Portland Lions Club Collin Wildes
Helen J. Flaherty Scholarship Zoe Brown
Helena Dyer School PTA Scholarship Jacob Angell
Jeff King Memorial Football Scholarship Dwayne Roberts
Jerry Kill Memorial Scholarship Kaitlin Bouchard
John A. Millington Memorial Scholarship Bradley Mileson
John E. Walker Memorial Scholarship Owen Doane
John Wiggin Memorial Scholarship Steven Smith
Kaler Elementary School PTA Scholarship Benedetto Nappi
Kathleen M. Wilkinson Chisholm Scholarship Sydney Kane
Kathleen M. Wilkinson Chisholm Scholarship Finn Zechman
Kenneth Jordan Higgins Memorial Trust Scholarship Sydney Kane
Kenneth Jordan Higgins Memorial Trust Scholarship Marian “Grace” Whited
Lancaster/MacLeod Scholarship Grant – So. Portland Lions Club Bradley Mileson
Leslie E. & Mildred A. Norwood Memorial Scholarship Princiel Kunieki
Loveitt History Book Trust Award/Athlete Award Ian Young
Machias Savings Bank Scholarship Abby Richardson
Maine Community College Scholarship – Early College for ME Lydia McMullan
Maine Community College Scholarship – Early College for ME Collin Wildes
Maine Community College Scholarship – Early College for ME Tyler Arabia
Maine Community College Scholarship – Early College for ME Kamden Mallory
Maine Community College Scholarship – Early College for ME Kaddie Rich
Maine State Employees Assoc.-Dr. Howard Bowen Scholarship Grace Goodwin
Major Mary J. Olssen Scholarship Abigail Blyler
MELMAC Tyler/Grandmaison Scholarship Jessica Angelova
MES Foundation – Richard H. Pierce Memorial Scholarship Owen Doane
Morton Memorial Award Kayla Brown
Morton Memorial Award Victoria Nixon
Nancy Carroll Project Graduation Scholarship Joseph Grant
PATHS Scholarship-Betty Mae Grant Samuel Young
PATHS Scholarship-Universal Technical Institute Nickolas Ellsmore
Paul F. Ferguson Lacrosse Scholarship Jacob Angell
Paul F. Ferguson Lacrosse Scholarship Zoe Brown
Paul E. LaVangie Scholarship Lydia Henderson
Peter H. Debevoise Memorial Scholarship Sophia Romano
Peter H. Debevoise Memorial Scholarship Euan MacLaurin
Phyllis H. Davidson Award Ellen Stanton
Portland Pipe Line Corporation Scholarship Anthony Salafia
Ralph C. Baxter, Sr. Memorial Scholarship Benedetto Nappi
Richard Angell Memorial Scholarship Alexander Keiter
Saco & Biddeford Savings Bank Scholarship Abby Richardson
Senator George J. Mitchell Institute Scholarship Molleigh Walsh
Sharon French Memorial Scholarship Molly Skeffington
South Portland Administrators’ Association Scholarship Farheen Shaikh
SoPo/CE Buy Local Scholarship Colby Cutler
SoPo West End Neighborhood Association Scholarship Dakota Lessard
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Owen Doane
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Andrew Falconer
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Ella Jocher
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Erica Magnuson
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Amber McKenzie
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Amelia Papi
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Molly Skeffington
SP/CE Rotary Club Service Above Self Scholarship Finn Zechman
South Portland Democratic Committee Scholarship Grace Goodwin
South Portland Democratic Committee Scholarship Amelia Papi
South Portland Land Trust Scholarship Sofia McNally
South Portland McDonald’s Scholarship Amanda Bouchard
SPHS Baseball Boosters Scholarship Nikolaos Caristinos
SPHS Baseball Boosters Scholarship James Stawarz-Danforth
SPHS Baseball Boosters Scholarship Samuel Troiano
SPHS Baseball Boosters Scholarship Gordon Whittemore
SPHS Cheering Boosters Award Haley Eastman
SPHS Cheering Boosters Award Taylor Landon
SPHS Drama Club Award Colby Cutler
SPHS Drama Club Award Jasmine McKenzie
SPHS Boys Soccer Boosters Scholarship Brandon Gagne
SPHS Boys Soccer Boosters Scholarship Anthony Salafia
SPHS Girls Soccer Boosters Scholarship Sophia Romano
SPHS Ice Hockey Boosters Award Joseph Grant
SPHS Ice Hockey Jeff King Memorial Scholarship Ian Young
SPHS Boys Lacrosse Boosters Scholarship Brandon Gagne
SPHS Boys Lacrosse Boosters Scholarship Finn Zechman
SPHS Music Boosters Scholarship Alicia Curry
SPHS Music Boosters Scholarship Owen Doane
SPHS Music Boosters Scholarship Andrew Falconer
SPHS Music Boosters Scholarship Noah Gaudreau
SPHS Music Boosters Scholarship Griffin Gingrich
SPHS Music Boosters Scholasrhip Grace Goodwin
SPHS Music Boosters Scholarship Matthew Gray
SPHS Music Boosters Scholarship Ansel Hoecker
SPHS Music Boosters Scholarship Hunter Johnson
SPHS Music Boosters Scholarship Emma Jones
SPHS Music Boosters Scholarship Robin Jordan
SPHS Music Boosters Scholarship Sydney Kane
SPHS Music Boosters Scholarship Alexander Keiter
SPHS Music Boosters Scholarship Jasmine McKenzie
SPHS Music Boosters Scholarship Euan MacLaurin
SPHS Music Boosters Scholarship Anissa Mosley
SPHS Music Boosters Scholarship Amelia Papi
SPHS Music Boosters Scholarship Katheryn Perry
SPHS Music Boosters Scholarship Ella Piper
SPHS Music Boosters Scholarship Morgan Rand
SPHS Music Boosters Scholarship Molly Skeffington
SPHS Music Boosters Scholarship Ellen Stanton
SPHS Music Boosters Scholarship Julia Stanton
SPHS Music Boosters Scholarship Marian “Grace” Whited
SPHS Music Boosters Scholarship Gwenyth Zelmanow
SPHS Softball Boosters Scholarship Stephanie Aceto
SPHS Softball Boosters Scholarship Kaitlin Bouchard
SPHS Spanish Club Award Lydia Henderson
SPHS Swim Boosters Scholarship Stephanie Aceto
SPHS Swim Boosters Scholarship Griffin Cardale
SPHS Swim Boosters Scholarship Grace Goodwin
SPHS Swim Boosters Scholarship Liam Hayes
SPHS Swim Boosters Scholarship Emma Kane
SPHS Swim Boosters Scholarship Sydney Kane
SPHS Swim Boosters Scholarship Serena McKenzie
SPHS Swim Boosters Scholarship Sofia McNally
SPHS Swim Boosters Scholarship Christa-Olga Ntakirutimana
SPHS Swim Boosters Scholarship Amelia Papi
South Portland/Portland Boys & Girls Club Alumni Scholarship Michaela Johnson
South Portland/Portland Boys & Girls Club Alumni Scholarship Finn Zechman
South Portland Super Reunion Scholarship in Memory of Ed Langlois Ella Jocher
South Portland Teachers’ Association Scholarship Amber McKenzie
South Portland Teachers’ Association Scholarship Molly Skeffington
South Portland Teachers’ Association Scholarship Andrew Falconer
Susanne M. M. Flagg Grant-Delta Kappa Gamma Society Molleigh Walsh
Stella B. Lewis Scholarship Grace Goodwin
Stella B. Lewis Scholarship Erica Magnuson
Stella B. Lewis Scholarship Amelia Papi
Stella B. Lewis Scholarship Phonsavahn Senesombath
Stella B. Lewis Scholarship Molleigh Walsh
United States Presidential Scholar Makayla Martin
Unity Lodge #3 Scholarship Jessica Angelova
William H. Linskey Memorial Scholarship Daniel Woodhouse

 

Student iPad Collection

The following are collection times for iPad return.

Friday June 16 1:00pm-2:00pm Leaning Commons

Monday June 19 1:00pm-2:00pm Learning Commons

Tuesday June 20 11:00am-2:00pm Lower Auditorium Entrance (Old lower caf)

To avoid waiting in long lines, do not wait until the last day if possible. Before turning in your iPad check with your teachers to make sure all assignments have been received and verify that you do not owe anything.
Students must save/back up any files they wish to keep. It is recommended that you save your files to your spsdme.org Google drive. This can sometimes be a time consuming process so do not wait for the turn in time to start this process.
All iPads must be turned in by the end of the day on June 20.

Student Election Results

STUDENT VOICE
RISING SENIORS
 
PRESIDENT: LIONEL WHITEHEAD
VICE PRESIDENT: SARA AXELROD
TREASURER: GRACE HARTLEY
SECRETARY: ERICA GLIDDEN
RISING JUNIORS: 
 
PRESIDENT: AARON MATTHEWS
VICE PRESIDENT: ALEKS KAURIN
TREASURER: LUKE TURNER
SECRETARY: SHIPPEN SAVIDGE
RISING SOPHOMORES
 
PRESIDENT: MAYA ELLINGTON
VICE PRESIDENT: ABBIE BRIER
TREASURER: ANNA FOLLEY
SECRETARY: ELLI DOMINGOS
NEW SENATE PRESIDENT: ERICA GLIDDEN
BOARD OF EDUCATION: ERICA GLIDDEN and LUKE TURNER